Sonda

W co inwestujesz pod wynajem?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
Wrzesień 2019
P W Ś C P S N
« Lip    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

Kupno mieszkania

    Każdy kiedyś „dorasta” to tego żeby wyfrunąć z gniazda rodziców i pójść „na swoje”. Pojawia się pytanie gdzie chcę mieszkać, w jakiej dzielnicy, czy sąsiedzi będą na poziomie, czy nie będzie to dla mnie za duże wyzwanie? Same pytania zero odpowiedzi. Często pierwszym krokiem jest obejrzenie wszystkich stron internetowych poświęconych mieszkaniom. Kiedy się już w końcu decydujemy musimy pomyśleć o kredycie, znowu zaczynają się przeglądania stron, który bank wybrać, gdzie marża będzie mniejsza, co to jest stopa procentowa i dlaczego powinienem się tym przejmować? Kolejne pytania.
    Idziemy więc z pękającą od pytań głową do doradcy finansowego, może on coś nam podpowie, może naprowadzi lub lepiej wybierze za nas. Kiedy już doradca finansowy wyjaśni nam co mamy robić i w jakiej kolejności, ,zabieramy się do działania. Najpierw pracodawca oświadczenia o zarobkach z ostatniego kwartału lub półrocza. Następnie wypełnianie wniosku o kredyt, sprawdzanie wszystkich dokumentów czy aby posiadamy kopie dowodu osobistego, odpowiadamy na 100 tyś. pytań aby w końcu złożyć wniosek. Kolejny etap szukanie mieszkania, oglądamy, zwiedzamy, pytamy znajomych, pytamy samych siebie czy to jest aby na pewno to? 3 pokoje czwarte piętro do kompletnego remontu – melina za przystępną cenę. Mówimy sobie będzie dobrze tu zrobię tak a tu inaczej i będzie tak jak elegancko. Podpisujemy umowę przedwstępną oczywiście przeczytaną od deski do deski, sprawdzamy księgi wieczyste, akty notarialne i stan techniczny mieszkania. Wszystko jest dobrze, parafka na każdej stronie i myślimy że po wszystkim a to dopiero początek. Nieprzespane noce z pytaniem w głowie czy dadzą mi ten kredyt czy nie stracę zaliczki, czy na pewno dobrze zrobiłem? W końcu po miesiącu jest wiadomość mam kredyt, umawiam się z notariuszem, godzina i akt podpisany. Nie mogę w to uwierzyć jestem „właścicielem” mieszkania. Jeszcze tylko odebrać klucze i mogę świętować że przez następne 30 lat będę je spłacał. Teraz remont i zabawa w budowlańca.

Adaptacja projektu budowlanego

42Przekształcanie projektu budowlanego pod nasze potrzeby zachodzi bardzo często gdy kupujemy projekt domu gotowy. Gotowe projekty nie uwzględniają specyficznych właściwości działki budowlanej, na której ma zostać zbudowany dom. Każdy taki projekt gotowy trzeba dostosować do tego gdzie znajduje się na przykład na naszej działce wzniesienie, gdzie jest zachód słońca, skąd wieją największe wiatry. Dlatego mimo że projektów domów jest mnóstwo, to jednak często trudno jest wybrać ten, który będzie dobry dla naszej działki. Z pomocą przyjdzie tutaj oczywiście architekt, którego usługi przy przekształcaniu projektu pod nasze potrzeby będą tańsze niż w przypadku gdy architekt miałby wykonywać od początku do końca projekt pod nasze dyktando. Jednakże adaptacja projektu budowlanego to nie tylko dopasowanie projektu do specyficznych wymogów działki. Jest to także dostosowanie projektu do przepisów prawa budowlanego. Adaptacja może na przykład oznaczać konieczność przeprojektowania fundamentów tak, aby były one odpowiednie do miejscowych warunków gruntowych. Warunki gruntowe panujące na danym terenie są często bardzo specyficzne.

Ponadto czasami trzeba zmienić wielkość oraz rozmieszczenie okien w zależności od tego gdzie znajduje się nasze sąsiedztwo oraz jak blisko się ono znajduje naszego domu. Jeśli ściany budynku znajdują się niebezpiecznie blisko granicy działki, wtedy okna nie mogą z takiej bezpośrednio sąsiadującej ściany wychodzić na podwórze sąsiada. Określa to bardzo wyraźnie prawo, czyli prawo mówi nam, że jeśli ściana budynku znajduje się mniej niż pięć metrów od granicy działki, a poza jej granicami jest już sąsiad, wtedy na takiej ścianie okien być nie może. Wtedy można ratować się okna dachowymi. Okien takich nie może być także na poddaszu, na skosach, nie mogą to być żadne lukarny. Wszystkie zmiany trzeba nanosić na projekcie, następnie projekt ten musi być zaakceptowany w urzędzie gminy albo w urzędzie miasta.

Comments are closed.