Sonda

W co inwestujesz pod wynajem?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
Październik 2019
P W Ś C P S N
« Lip    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Kupno mieszkania

    Każdy kiedyś „dorasta” to tego żeby wyfrunąć z gniazda rodziców i pójść „na swoje”. Pojawia się pytanie gdzie chcę mieszkać, w jakiej dzielnicy, czy sąsiedzi będą na poziomie, czy nie będzie to dla mnie za duże wyzwanie? Same pytania zero odpowiedzi. Często pierwszym krokiem jest obejrzenie wszystkich stron internetowych poświęconych mieszkaniom. Kiedy się już w końcu decydujemy musimy pomyśleć o kredycie, znowu zaczynają się przeglądania stron, który bank wybrać, gdzie marża będzie mniejsza, co to jest stopa procentowa i dlaczego powinienem się tym przejmować? Kolejne pytania.
    Idziemy więc z pękającą od pytań głową do doradcy finansowego, może on coś nam podpowie, może naprowadzi lub lepiej wybierze za nas. Kiedy już doradca finansowy wyjaśni nam co mamy robić i w jakiej kolejności, ,zabieramy się do działania. Najpierw pracodawca oświadczenia o zarobkach z ostatniego kwartału lub półrocza. Następnie wypełnianie wniosku o kredyt, sprawdzanie wszystkich dokumentów czy aby posiadamy kopie dowodu osobistego, odpowiadamy na 100 tyś. pytań aby w końcu złożyć wniosek. Kolejny etap szukanie mieszkania, oglądamy, zwiedzamy, pytamy znajomych, pytamy samych siebie czy to jest aby na pewno to? 3 pokoje czwarte piętro do kompletnego remontu – melina za przystępną cenę. Mówimy sobie będzie dobrze tu zrobię tak a tu inaczej i będzie tak jak elegancko. Podpisujemy umowę przedwstępną oczywiście przeczytaną od deski do deski, sprawdzamy księgi wieczyste, akty notarialne i stan techniczny mieszkania. Wszystko jest dobrze, parafka na każdej stronie i myślimy że po wszystkim a to dopiero początek. Nieprzespane noce z pytaniem w głowie czy dadzą mi ten kredyt czy nie stracę zaliczki, czy na pewno dobrze zrobiłem? W końcu po miesiącu jest wiadomość mam kredyt, umawiam się z notariuszem, godzina i akt podpisany. Nie mogę w to uwierzyć jestem „właścicielem” mieszkania. Jeszcze tylko odebrać klucze i mogę świętować że przez następne 30 lat będę je spłacał. Teraz remont i zabawa w budowlańca.

Dokumenty przy kupnie nieruchomości

Dokumenty przy kupnie nieruchomości

Zakup nieruchomości z rynku wtórnego, zawsze wizę się z koniecznością sprawdzenia jej stanu prawnego. W tym celu należy odnaleźć i sprawdzić odpowiednie dokumenty związane z nieruchomością. Na jakie w szczególności należy zwrócić uwagę?

Księga wieczysta.

Podstawowym dokumentem, który należy sprawdzić, jest księga nieczysta. Można to uczynić we właściwym sądzie rejonowym lub droga internetową. W każdej księdze wieczystej znajdują się szczegółowe informacje o nieruchomości, dane o tym, kto jest i kto był jej poprzednim właścicielem, jaka jest powierzchnia nieruchomość, czy istnieje ustanowiona służebność, czy nieruchomość nie jest przedmiotem zajęcia komorniczego, czy nie jest obciążona prawami osób trzecich. Sprawdzenie księgi wieczystej jest więc obowiązkowe – dobrze to zrobić nawet dwukrotnie – drugi raz tuż przed zawarciem umowy kupna – sprzedaży.

Wypis z rejestru gruntów.

W wydziale geodezji można uzyskać wypis z rejestru gruntów, dzięki któremu można dowiedzieć się jak są rzeczywiste granice działki, warto to zrobić, by uniknąć ewentualnych sposób z sąsiadami.

Urząd gminy.

W urzędzie gminy, czy też miasta, warto sprawdzić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Jeśli dla danej nieruchomości jest ustalony, można się dowiedzieć, czy gmina nie planuje w okolicach działki, inwestycji, które mogłyby pogorszyć jej wartość, czy też utrudnić życie w danej nieruchomości – przykładem takich inwestycji są na przykład budowy dróg.

Wydział meldunkowy.

Temat zameldowania jest dość niejasny, warto jednak z właścicielem nieruchomości przejść się do wydziału meldunkowego i sprawdzić, kto na danej nieruchomości jest zameldowany. Oczywiście trzeba też zażądać wymeldowania wszystkich, z chwilą zawarcia umowy sprzedaży nieruchomości.

Podsumowując – dokładne sprawdzenie dokumentów nieruchomości jest bardzo istotne. Wszelkie wady prawne nieruchomości mogą bowiem spowodować wiele problemów, do utraty nieruchomości włącznie. Warto więc tego unikać.

Comments are closed.