Sonda

W co inwestujesz pod wynajem?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
czerwiec 2024
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Kupno mieszkania

    ,

Dokumenty przy kupnie nieruchomości

Dokumenty przy kupnie nieruchomości

Zakup nieruchomości z rynku wtórnego, zawsze wizę się z koniecznością sprawdzenia jej stanu prawnego. W tym celu należy odnaleźć i sprawdzić odpowiednie dokumenty związane z nieruchomością. Na jakie w szczególności należy zwrócić uwagę?

Księga wieczysta.

Podstawowym dokumentem, który należy sprawdzić, jest księga nieczysta. Można to uczynić we właściwym sądzie rejonowym lub droga internetową. W każdej księdze wieczystej znajdują się szczegółowe informacje o nieruchomości, dane o tym, kto jest i kto był jej poprzednim właścicielem, jaka jest powierzchnia nieruchomość, czy istnieje ustanowiona służebność, czy nieruchomość nie jest przedmiotem zajęcia komorniczego, czy nie jest obciążona prawami osób trzecich. Sprawdzenie księgi wieczystej jest więc obowiązkowe – dobrze to zrobić nawet dwukrotnie – drugi raz tuż przed zawarciem umowy kupna – sprzedaży.

Wypis z rejestru gruntów.

W wydziale geodezji można uzyskać wypis z rejestru gruntów, dzięki któremu można dowiedzieć się jak są rzeczywiste granice działki, warto to zrobić, by uniknąć ewentualnych sposób z sąsiadami.

Urząd gminy.

W urzędzie gminy, czy też miasta, warto sprawdzić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Jeśli dla danej nieruchomości jest ustalony, można się dowiedzieć, czy gmina nie planuje w okolicach działki, inwestycji, które mogłyby pogorszyć jej wartość, czy też utrudnić życie w danej nieruchomości – przykładem takich inwestycji są na przykład budowy dróg.

Wydział meldunkowy.

Temat zameldowania jest dość niejasny, warto jednak z właścicielem nieruchomości przejść się do wydziału meldunkowego i sprawdzić, kto na danej nieruchomości jest zameldowany. Oczywiście trzeba też zażądać wymeldowania wszystkich, z chwilą zawarcia umowy sprzedaży nieruchomości.

Podsumowując – dokładne sprawdzenie dokumentów nieruchomości jest bardzo istotne. Wszelkie wady prawne nieruchomości mogą bowiem spowodować wiele problemów, do utraty nieruchomości włącznie. Warto więc tego unikać.

Comments are closed.