Sonda

W co inwestujesz pod wynajem?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
maj 2024
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Kupno mieszkania

    ,

Jak kupować mieszkanie na rynku wtórnym

57Procesu kupna mieszkania na kredyt, wbrew pozorom, nie zaczynamy od znalezienia idealnego dla nas lokum. Pierwszą sprawą powinna być wizyta w kilku bankach w celu zorientowania się, jaka jest nasza zdolność kredytowa i jakiej wysokości będzie nasza ewentualna przyszła rata. Dopiero będąc uzbrojonymi w te informacje możemy rozpocząć poszukiwania odpowiedniego mieszkania.
Mieszkania można szukać na dwa sposoby: samemu lub korzystając z usług pośrednika. Szukając mieszkania samemu zaoszczędzimy pieniądze, ponieważ pośrednicy zazwyczaj pobierają prowizję w wysokości 1, 5-3 % końcowej wartości mieszkania, zaoszczędzimy jednak sporo czasu.
Niezależnie od tego, na jaki sposób się zdecydujemy, kiedy odpowiednie mieszkanie zostało już znalezione, warto podpisać umowę przedwstępną. Umowa ta zagwarantuje nam, że obecny właściciel mieszkania, nie sprzeda go komuś innemu w czasie, gdy my będziemy załatwiać formalności związane z uzyskaniem kredytu. Przy zawieraniu takiej umowy zazwyczaj dochodzi do wpłacenia pewnej kwoty pieniędzy na poczet ceny mieszkania. Można tę kwotę wpłacić jako zadatek lub zaliczkę. Zaliczka i zadatek różnią się one od siebie, zasadniczo. W przypadku nie wykonania umowy, zaliczka zostanie zwrócona w takiej wysokości, w jakiej została wpłacona. Natomiast zadatek zostanie zwrócony kupującemu w podwójnej wysokości, jeśli do realizacji umowy nie dojdzie z winy sprzedającego, lub kupujący straci zadatek jeśli to z jego winy nie dojdzie do kupna mieszkania.
Mając umowę przedwstępną udajemy się do banku celem dopełnienia formalności związanych z uzyskaniem kredytu, a następnie podpisujemy umowę kupna mieszkania.

Comments are closed.