Sonda

W co inwestujesz pod wynajem?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
Wrzesień 2019
P W Ś C P S N
« Lip    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

Kupno mieszkania

    Każdy kiedyś „dorasta” to tego żeby wyfrunąć z gniazda rodziców i pójść „na swoje”. Pojawia się pytanie gdzie chcę mieszkać, w jakiej dzielnicy, czy sąsiedzi będą na poziomie, czy nie będzie to dla mnie za duże wyzwanie? Same pytania zero odpowiedzi. Często pierwszym krokiem jest obejrzenie wszystkich stron internetowych poświęconych mieszkaniom. Kiedy się już w końcu decydujemy musimy pomyśleć o kredycie, znowu zaczynają się przeglądania stron, który bank wybrać, gdzie marża będzie mniejsza, co to jest stopa procentowa i dlaczego powinienem się tym przejmować? Kolejne pytania.
    Idziemy więc z pękającą od pytań głową do doradcy finansowego, może on coś nam podpowie, może naprowadzi lub lepiej wybierze za nas. Kiedy już doradca finansowy wyjaśni nam co mamy robić i w jakiej kolejności, ,zabieramy się do działania. Najpierw pracodawca oświadczenia o zarobkach z ostatniego kwartału lub półrocza. Następnie wypełnianie wniosku o kredyt, sprawdzanie wszystkich dokumentów czy aby posiadamy kopie dowodu osobistego, odpowiadamy na 100 tyś. pytań aby w końcu złożyć wniosek. Kolejny etap szukanie mieszkania, oglądamy, zwiedzamy, pytamy znajomych, pytamy samych siebie czy to jest aby na pewno to? 3 pokoje czwarte piętro do kompletnego remontu – melina za przystępną cenę. Mówimy sobie będzie dobrze tu zrobię tak a tu inaczej i będzie tak jak elegancko. Podpisujemy umowę przedwstępną oczywiście przeczytaną od deski do deski, sprawdzamy księgi wieczyste, akty notarialne i stan techniczny mieszkania. Wszystko jest dobrze, parafka na każdej stronie i myślimy że po wszystkim a to dopiero początek. Nieprzespane noce z pytaniem w głowie czy dadzą mi ten kredyt czy nie stracę zaliczki, czy na pewno dobrze zrobiłem? W końcu po miesiącu jest wiadomość mam kredyt, umawiam się z notariuszem, godzina i akt podpisany. Nie mogę w to uwierzyć jestem „właścicielem” mieszkania. Jeszcze tylko odebrać klucze i mogę świętować że przez następne 30 lat będę je spłacał. Teraz remont i zabawa w budowlańca.

Klimatyzatory

Klimatyzatory to urządzenia, które cieszą się coraz większą popularnością w przeciętnych gospodarstwach domowych w Polsce. Nie są już w żadnym wypadku luksusem, tak jak było to około dziesięć lat temu. Instalacja klimatyzacji jednakże wymusza na nas niekiedy przeprowadzenie dużego remontu całego mieszkania. Klimatyzatory jednakże warto mieć, bo posiadając klimatyzator, poprawiasz swoją sprawność intelektualną w czasie upalnych dni, kiedy wysokie temperatury nie pozwalają sprawnie myśleć. Jak wybrać klimatyzator do domu? Należy zwrócić uwagę na kilka parametrów. Po pierwsze, warto zwrócić uwagę na to jaka jest jego moc. Jest to miara wydajności chłodniczej. Istnieją specjalne systemy, które pozwalają przeliczyć moc klimatyzatora, czyli przeliczyć ilość potrzebnej energii w stosunku do wielkości pomieszczenia, które ma ten klimatyzator wyposażyć w chłodne powietrze. Zazwyczaj producenci pozwalają klientom na wybór klimatyzatora w dość ułatwiony sposób, czyli oznaczają każdy klimatyzator tak, że piszą do jakiej wielkości pomieszczenia jest on przystosowany.

Jednakże nie należy ślepo podążać za takimi oznaczeniami, bo wybór odpowiedniej mocy jest uzależniony od tego jakiego rodzaju ściany są w pomieszczeniu, na ile są one ocieplone, jaka jest powierzchnia okien oraz do jakiego stopnia okna te mają przepuszczalność ciepła. Ponadto, w określaniu mocy klimatyzacji powinny wziąć udział takie czynniki jak ilość urządzeń, które znajdują się w pomieszczeniu i które emitują ciepło. Decydując się na klimatyzator musisz wiedzieć, że im wyższa będzie jego moc, tym więcej będziesz musiał za niego zapłacić. Dlatego im większe pomieszczenie i im więcej czynników, które podwyższają jego temperaturę w czasie lata, tym więcej będziemy musieli niestety ponieść kosztów na ochładzanie naszych pomieszczeń za pomocą profesjonalnego klimatyzatora. Klimatyzator o wielkiej mocy nie jest potrzebny jeśli owa moc nie jest nam potrzebna.

Comments are closed.