Sonda

W co inwestujesz pod wynajem?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
Październik 2019
P W Ś C P S N
« Lip    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Kupno mieszkania

    Każdy kiedyś „dorasta” to tego żeby wyfrunąć z gniazda rodziców i pójść „na swoje”. Pojawia się pytanie gdzie chcę mieszkać, w jakiej dzielnicy, czy sąsiedzi będą na poziomie, czy nie będzie to dla mnie za duże wyzwanie? Same pytania zero odpowiedzi. Często pierwszym krokiem jest obejrzenie wszystkich stron internetowych poświęconych mieszkaniom. Kiedy się już w końcu decydujemy musimy pomyśleć o kredycie, znowu zaczynają się przeglądania stron, który bank wybrać, gdzie marża będzie mniejsza, co to jest stopa procentowa i dlaczego powinienem się tym przejmować? Kolejne pytania.
    Idziemy więc z pękającą od pytań głową do doradcy finansowego, może on coś nam podpowie, może naprowadzi lub lepiej wybierze za nas. Kiedy już doradca finansowy wyjaśni nam co mamy robić i w jakiej kolejności, ,zabieramy się do działania. Najpierw pracodawca oświadczenia o zarobkach z ostatniego kwartału lub półrocza. Następnie wypełnianie wniosku o kredyt, sprawdzanie wszystkich dokumentów czy aby posiadamy kopie dowodu osobistego, odpowiadamy na 100 tyś. pytań aby w końcu złożyć wniosek. Kolejny etap szukanie mieszkania, oglądamy, zwiedzamy, pytamy znajomych, pytamy samych siebie czy to jest aby na pewno to? 3 pokoje czwarte piętro do kompletnego remontu – melina za przystępną cenę. Mówimy sobie będzie dobrze tu zrobię tak a tu inaczej i będzie tak jak elegancko. Podpisujemy umowę przedwstępną oczywiście przeczytaną od deski do deski, sprawdzamy księgi wieczyste, akty notarialne i stan techniczny mieszkania. Wszystko jest dobrze, parafka na każdej stronie i myślimy że po wszystkim a to dopiero początek. Nieprzespane noce z pytaniem w głowie czy dadzą mi ten kredyt czy nie stracę zaliczki, czy na pewno dobrze zrobiłem? W końcu po miesiącu jest wiadomość mam kredyt, umawiam się z notariuszem, godzina i akt podpisany. Nie mogę w to uwierzyć jestem „właścicielem” mieszkania. Jeszcze tylko odebrać klucze i mogę świętować że przez następne 30 lat będę je spłacał. Teraz remont i zabawa w budowlańca.

Opłaty notarialne

Kupując mieszkanie u dewelopera, musisz udać się do notariusza, który będzie towarzyszył całemu procederowi kupna mieszkania. Notariusz zazwyczaj sporządza umowę przedwstępna, jeśli kupujesz mieszkanie, które znajduje się jeszcze w stanie surowym, a następnie umowę, którą podpisuje się kiedy mieszka nie jest już gotowe do oddania. Klienci notariusza to deweloper oraz osoba, która nabywa mieszkanie. Koszty notarialne trzeba ponieść wspólnie, dlatego najczęściej deweloperzy przerzucają ten obowiązek na klienta podnosząc cenę za usługę. Jakie stawki notarialne obowiązują przy zakupie mieszkania razem z notariuszem? Wszystko zależy od tego jaka jest cena mieszkania. Im wyższa cena mieszkania, tym znacznie więcej zapłacimy notariuszowi podczas podpisywania umowy w sytuacji kiedy będziemy chcieli sprzedać lub kupić takie mieszkanie. Taksa notarialna jest często ustanowiona ustawowo i wynosi pięćset złotych jeśli cena mieszkania jest wyższa niż sześćdziesiąt tysięcy złotych oraz jeśli jego wartość nie przekracza jednego miliona złotych.

Do pięciuset złotych należy doliczyć oczywiście także dwa dwie dziesiąte procenta wartości mieszkania. Każda strona wpisu do katu notarialnego kosztuje sześć złotych. Ponadto czeka nas jeszcze jednorazowa opłata dwustu złotych w sytuacji kiedy notariusz sporządza wniosek wieczystoksięgowy. Do tego wszystkiego należy oczywiście doliczyć podatek VAT, w wysokości 23 %. Po wyliczeniu wszystkich kwot należy wszystko podzielić na pół, bo dzielimy się po połowie z deweloperem tymi kosztami. Zazwyczaj deweloper korzysta z jednej określonej kancelarii prawnej, która obsługuje wszystkie transakcje. Oznacza to, że deweloper ma zniżki, dlatego część deweloperów oferuje tanią obsługę prawną transakcji w ramach reklamy, bo może sobie na to pozwolić. Wszystko to odnosi się do umowy przedwstępnej, kiedy mieszkanie jest jeszcze w stanie surowym. Jeśli natomiast chodzi o koszty umowy, która określa całkowite przeniesienie własności na nabywce, wtedy to nabywca ponosi 100% kosztów obsługi notarialnej.

Comments are closed.