Sonda

W co inwestujesz pod wynajem?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
Październik 2019
P W Ś C P S N
« Lip    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Kupno mieszkania

    Każdy kiedyś „dorasta” to tego żeby wyfrunąć z gniazda rodziców i pójść „na swoje”. Pojawia się pytanie gdzie chcę mieszkać, w jakiej dzielnicy, czy sąsiedzi będą na poziomie, czy nie będzie to dla mnie za duże wyzwanie? Same pytania zero odpowiedzi. Często pierwszym krokiem jest obejrzenie wszystkich stron internetowych poświęconych mieszkaniom. Kiedy się już w końcu decydujemy musimy pomyśleć o kredycie, znowu zaczynają się przeglądania stron, który bank wybrać, gdzie marża będzie mniejsza, co to jest stopa procentowa i dlaczego powinienem się tym przejmować? Kolejne pytania.
    Idziemy więc z pękającą od pytań głową do doradcy finansowego, może on coś nam podpowie, może naprowadzi lub lepiej wybierze za nas. Kiedy już doradca finansowy wyjaśni nam co mamy robić i w jakiej kolejności, ,zabieramy się do działania. Najpierw pracodawca oświadczenia o zarobkach z ostatniego kwartału lub półrocza. Następnie wypełnianie wniosku o kredyt, sprawdzanie wszystkich dokumentów czy aby posiadamy kopie dowodu osobistego, odpowiadamy na 100 tyś. pytań aby w końcu złożyć wniosek. Kolejny etap szukanie mieszkania, oglądamy, zwiedzamy, pytamy znajomych, pytamy samych siebie czy to jest aby na pewno to? 3 pokoje czwarte piętro do kompletnego remontu – melina za przystępną cenę. Mówimy sobie będzie dobrze tu zrobię tak a tu inaczej i będzie tak jak elegancko. Podpisujemy umowę przedwstępną oczywiście przeczytaną od deski do deski, sprawdzamy księgi wieczyste, akty notarialne i stan techniczny mieszkania. Wszystko jest dobrze, parafka na każdej stronie i myślimy że po wszystkim a to dopiero początek. Nieprzespane noce z pytaniem w głowie czy dadzą mi ten kredyt czy nie stracę zaliczki, czy na pewno dobrze zrobiłem? W końcu po miesiącu jest wiadomość mam kredyt, umawiam się z notariuszem, godzina i akt podpisany. Nie mogę w to uwierzyć jestem „właścicielem” mieszkania. Jeszcze tylko odebrać klucze i mogę świętować że przez następne 30 lat będę je spłacał. Teraz remont i zabawa w budowlańca.

Pośrednik nieruchomości. Czy warto z nim współpracować?

11Agencje nieruchomości, to firmy, które pośredniczą w transakcjach kupna i sprzedaży wszelkich nieruchomości. Ich pracownicy pomagają w poprawnym przeprowadzaniu transakcji, szukają klientów zainteresowanych zakupem nieruchomości, prezentują je i pomagają do momentu finalizacji transakcji. Oczywiście pobierają za to stosowną prowizje. Czy warto z nimi współpracować? Odpowiedź nie jest oczywista.

Chcąc kupić nieruchomość, najczęściej warto zdecydować się na współpracę z pośrednikami. Prowizję z reguły opłaca sprzedawca, więc kupującego temat ten nie dotyczy. Dzięki współpracy z pośrednikami sprzedaży nieruchomości, być może uda się szybciej znaleźć taką, która jest warta zakupu. Oczywiście warto pamiętać o jednym – kupującego z pośrednikiem nie wiąże żadna umowa, lub jeśli tak jest, nie jest to umowa generująca koszty. Decyzja o współpracy jest wiec jak najbardziej sensowna. Trochę inaczej jest w przypadku nieruchomości sprzedawanych.

Sprzedaż nieruchomości przez biuro nieruchomości, zawsze wiąże się z koniecznością zapłaty znacznej prowizji. Co więcej – wiele biur nieruchomości stosuje w umowach różnego rodzaju postanowienia, które praktycznie blokują klientowi możliwość sprzedaży nieruchomości we własnym zakresie. Sprzedawać przez biuro można, jednak na pewno będzie wiązać się to z kosztami. Oczywiście należy pamiętać – koszt ten jest istotny, istotne jednak jest również to, iż dzięki współpracy z biurem, wszelkie obowiązki związane ze sprzedażą nieruchomości spadają na pracowników biura – sprzedający nie musi robić nic.

Współpraca z biurem nieruchomości, w wielu przypadkach ma sens, warto jednak za każdym, razem ją przemyśleć – czasami jest kosztowna, czasami jednak nawet cena jest mniejszym obciążeniem niż trud samodzielnej sprzedaży nieruchomości lub jej samodzielnego kupna. W naszym interesie jest mieć to na uwadze.

Comments are closed.