Sonda

W co inwestujesz pod wynajem?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
Wrzesień 2019
P W Ś C P S N
« Lip    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

Kupno mieszkania

    Każdy kiedyś „dorasta” to tego żeby wyfrunąć z gniazda rodziców i pójść „na swoje”. Pojawia się pytanie gdzie chcę mieszkać, w jakiej dzielnicy, czy sąsiedzi będą na poziomie, czy nie będzie to dla mnie za duże wyzwanie? Same pytania zero odpowiedzi. Często pierwszym krokiem jest obejrzenie wszystkich stron internetowych poświęconych mieszkaniom. Kiedy się już w końcu decydujemy musimy pomyśleć o kredycie, znowu zaczynają się przeglądania stron, który bank wybrać, gdzie marża będzie mniejsza, co to jest stopa procentowa i dlaczego powinienem się tym przejmować? Kolejne pytania.
    Idziemy więc z pękającą od pytań głową do doradcy finansowego, może on coś nam podpowie, może naprowadzi lub lepiej wybierze za nas. Kiedy już doradca finansowy wyjaśni nam co mamy robić i w jakiej kolejności, Kup solidne i szczelne szambo betonowe,zabieramy się do działania. Najpierw pracodawca oświadczenia o zarobkach z ostatniego kwartału lub półrocza. Następnie wypełnianie wniosku o kredyt, sprawdzanie wszystkich dokumentów czy aby posiadamy kopie dowodu osobistego, odpowiadamy na 100 tyś. pytań aby w końcu złożyć wniosek. Kolejny etap szukanie mieszkania, oglądamy, zwiedzamy, pytamy znajomych, pytamy samych siebie czy to jest aby na pewno to? 3 pokoje czwarte piętro do kompletnego remontu – melina za przystępną cenę. Mówimy sobie będzie dobrze tu zrobię tak a tu inaczej i będzie tak jak elegancko. Podpisujemy umowę przedwstępną oczywiście przeczytaną od deski do deski, sprawdzamy księgi wieczyste, akty notarialne i stan techniczny mieszkania. Wszystko jest dobrze, parafka na każdej stronie i myślimy że po wszystkim a to dopiero początek. Nieprzespane noce z pytaniem w głowie czy dadzą mi ten kredyt czy nie stracę zaliczki, czy na pewno dobrze zrobiłem? W końcu po miesiącu jest wiadomość mam kredyt, umawiam się z notariuszem, godzina i akt podpisany. Nie mogę w to uwierzyć jestem „właścicielem” mieszkania. Jeszcze tylko odebrać klucze i mogę świętować że przez następne 30 lat będę je spłacał. Teraz remont i zabawa w budowlańca.

Rynek nieruchomości, a młodzi ludzie

Coraz więcej młodych ludzi postanawia zabezpieczyć zarówno siebie jak i swoją rodzinę, wiadome jest, że posiadanie własnego kąta jest czymś fantastycznym i pożądanym w obecnych czasach. Niestety ceny mieszkań nie zawsze idą w parze z możliwościami finansowymi i nie mamy na myśli młodych osób nie mających zbyt dużego stażu pracy, ale przed takim problemem stają także osoby nieźle sytuowane ze stałymi dochodami. Na pomoc wyruszają banki zarzucające nas możliwościami i ofertami, kredyt mieszkaniowy, kredyt hipoteczny, konsolidacje kredytowe wszystkie chwyty dozwolone i podobno każdy znajdzie ofertę odpowiednią dla swoich potrzeb i możliwości finansowych.

Rynek otwiera się przed nami z wielkim animuszem wystarczy zaglądnąć na pierwszą lepszą stronę dotyczącą nieruchomości osoby nie mające obeznania w terminologii z rynku nieruchomości mogą mieć nielada problemy ze zrozumieniem na przykład czy każdy wie, czym jest zakup nieruchomości gruntowej, jaką specyfikacją wyróżnia się nieruchomość budynkowa, i na czym polegają zakupy nieruchomości od komorników. Wyjaśnienie tych terminów nie zajmuje zbyt wiele czasu nieruchomość gruntowa to nic innego jak kawałek ziemi posiadający swoją księgę wieczystą, na której istnieje możliwość budowy domu czy jakiegokolwiek innego budynku w zależności od preferencji właściciela. Pod pojęciem nieruchomości budynkowej rozumiemy zakup domu na danym terenie ziemi, który został umieszczony we wszystkich niezbędnych dokumentach oraz wpisany do księgi wieczystej danego terenu. A co do wykupu nieruchomości od komornika sprawa jest dość ciekawa i czasami można określić ją jako interes życia, ponieważ na przykład mieszkania, które zostały zajęte przez komornika są wystawiane na aukcjach, przy czym cena wywoławcza jest znacznie niższa niż analogiczna cena rynkowa. Niestety sprzedaż komornicza mieszkań i gruntów nie jest zbyt częsta, niestety wadą tego typu zakupów jest to, że należy dysponować połową kwoty danej nieruchomości a po wygraniu takiej aukcji w bardzo krótkim czasie należy dokonać wpłaty reszty wylicytowanej kwoty, co w znacznym stopniu odstrasza potencjalnych kupców. Formalności związane z zakupem jakiejkolwiek nieruchomości wymagają starannego przygotowania zarówno dokumentów jak i formalności takich jak na przykład sprawdzenie hipoteki, ksiąg wieczystych, zaświadczenia z na przykład biura meldunkowego uwarunkowane jest to oczywiście rodzajem nieruchomości, jaką chcemy nabyć, ale ważne jest sporządzenie aktu notarialnego.

 

Dodaj komentarz