Sonda

W co inwestujesz pod wynajem?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
Październik 2019
P W Ś C P S N
« Lip    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Kupno mieszkania

    Każdy kiedyś „dorasta” to tego żeby wyfrunąć z gniazda rodziców i pójść „na swoje”. Pojawia się pytanie gdzie chcę mieszkać, w jakiej dzielnicy, czy sąsiedzi będą na poziomie, czy nie będzie to dla mnie za duże wyzwanie? Same pytania zero odpowiedzi. Często pierwszym krokiem jest obejrzenie wszystkich stron internetowych poświęconych mieszkaniom. Kiedy się już w końcu decydujemy musimy pomyśleć o kredycie, znowu zaczynają się przeglądania stron, który bank wybrać, gdzie marża będzie mniejsza, co to jest stopa procentowa i dlaczego powinienem się tym przejmować? Kolejne pytania.
    Idziemy więc z pękającą od pytań głową do doradcy finansowego, może on coś nam podpowie, może naprowadzi lub lepiej wybierze za nas. Kiedy już doradca finansowy wyjaśni nam co mamy robić i w jakiej kolejności, ,zabieramy się do działania. Najpierw pracodawca oświadczenia o zarobkach z ostatniego kwartału lub półrocza. Następnie wypełnianie wniosku o kredyt, sprawdzanie wszystkich dokumentów czy aby posiadamy kopie dowodu osobistego, odpowiadamy na 100 tyś. pytań aby w końcu złożyć wniosek. Kolejny etap szukanie mieszkania, oglądamy, zwiedzamy, pytamy znajomych, pytamy samych siebie czy to jest aby na pewno to? 3 pokoje czwarte piętro do kompletnego remontu – melina za przystępną cenę. Mówimy sobie będzie dobrze tu zrobię tak a tu inaczej i będzie tak jak elegancko. Podpisujemy umowę przedwstępną oczywiście przeczytaną od deski do deski, sprawdzamy księgi wieczyste, akty notarialne i stan techniczny mieszkania. Wszystko jest dobrze, parafka na każdej stronie i myślimy że po wszystkim a to dopiero początek. Nieprzespane noce z pytaniem w głowie czy dadzą mi ten kredyt czy nie stracę zaliczki, czy na pewno dobrze zrobiłem? W końcu po miesiącu jest wiadomość mam kredyt, umawiam się z notariuszem, godzina i akt podpisany. Nie mogę w to uwierzyć jestem „właścicielem” mieszkania. Jeszcze tylko odebrać klucze i mogę świętować że przez następne 30 lat będę je spłacał. Teraz remont i zabawa w budowlańca.

Świat domów i mieszkań

6Nieruchomości – to bardzo szeroka dziedzina zagadnień. Bierzemy tu pod uwagę rynek, na którym spotykają się zarówno nabywcy oraz zbywcy. Co ciekawe jednak to te podmioty nie wyczerpują całego katalogu osób, które uczestniczą w pośrednictwie nieruchomości. Warto też zwrócić uwagę choćby na te, które posiadają tak zwane uprawnienia profesjonalne. Są to przede wszystkim rzeczoznawcy majątkowi, którzy potrafią pomóc nam, jeśli będziemy się decydować na zakup nieruchomości na kredyt. Wartym podkreślenia jest fakt, że trudno nawet wyobrazić sobie kredyt bez uruchamiania rzeczoznawcy majątkowego.

Z kolei równie pomocnym zawodem jest zjawisko pośrednika w obrocie nieruchomościami. Ciekawostką jest fakt, że jeśli mamy na myśli pośrednika, to tak naprawdę rynek nieruchomości jest stanie obejść się bez profesjonalnej konieczności korzystania z tego podmiotu. Wiele osób jednak decyduje się na możliwość korzystania z usług pośredników w obrocie nieruchomościami, na skutek tego, że wolą zaoszczędzić sobie pochodzenia choćby pod dom, który może się okazać nie tym najbardziej właściwym. Biorąc pod uwagę ryzyko, z jakim wiąże się zakup nieruchomości oraz to, że jest to duża wartość finansowa, dobrze jest pomyśleć o możliwości skorzystania z usług pośrednika. Osoba taka będzie w stanie pomóc nam nie tylko wybrać nieruchomość, lecz również załatwi wszelkiego rodzaju formalności, które są koniecznością, w których zwykły człowiek bywa, że może się pogubić. Dobrze jest zastanowić się nad tym, czy rzeczywiście potrzebujemy skorzystać z biura pośrednika w obrocie nieruchomościami. Trzeba mam wiedzieć, czy osoba taka posiada licencję zawodową, który to dokument udziela minister. Zatem jest to obrót profesjonalny, jak również gwarantowany, czy też raczej zabezpieczony przez państwo. Obiektywnie trzeba przyznać, że taki obrót rzeczy ułatwia wiele spraw. W czasie, kiedy pośrednik będzie wyszukiwał dla nas nieruchomości, możemy zająć się spokojnie swoimi sprawami i czekać na telefon od pośrednika. Nie jest też powiedziane, że kiedy pośrednik będzie wykonywał pewnego rodzaju czynności to my sami nie możemy szukać także kupującego lub też nieruchomości, którą jesteśmy zainteresowani.

Dodaj komentarz