Sonda

W co inwestujesz pod wynajem?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
Październik 2019
P W Ś C P S N
« Lip    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Kupno mieszkania

    Każdy kiedyś „dorasta” to tego żeby wyfrunąć z gniazda rodziców i pójść „na swoje”. Pojawia się pytanie gdzie chcę mieszkać, w jakiej dzielnicy, czy sąsiedzi będą na poziomie, czy nie będzie to dla mnie za duże wyzwanie? Same pytania zero odpowiedzi. Często pierwszym krokiem jest obejrzenie wszystkich stron internetowych poświęconych mieszkaniom. Kiedy się już w końcu decydujemy musimy pomyśleć o kredycie, znowu zaczynają się przeglądania stron, który bank wybrać, gdzie marża będzie mniejsza, co to jest stopa procentowa i dlaczego powinienem się tym przejmować? Kolejne pytania.
    Idziemy więc z pękającą od pytań głową do doradcy finansowego, może on coś nam podpowie, może naprowadzi lub lepiej wybierze za nas. Kiedy już doradca finansowy wyjaśni nam co mamy robić i w jakiej kolejności, ,zabieramy się do działania. Najpierw pracodawca oświadczenia o zarobkach z ostatniego kwartału lub półrocza. Następnie wypełnianie wniosku o kredyt, sprawdzanie wszystkich dokumentów czy aby posiadamy kopie dowodu osobistego, odpowiadamy na 100 tyś. pytań aby w końcu złożyć wniosek. Kolejny etap szukanie mieszkania, oglądamy, zwiedzamy, pytamy znajomych, pytamy samych siebie czy to jest aby na pewno to? 3 pokoje czwarte piętro do kompletnego remontu – melina za przystępną cenę. Mówimy sobie będzie dobrze tu zrobię tak a tu inaczej i będzie tak jak elegancko. Podpisujemy umowę przedwstępną oczywiście przeczytaną od deski do deski, sprawdzamy księgi wieczyste, akty notarialne i stan techniczny mieszkania. Wszystko jest dobrze, parafka na każdej stronie i myślimy że po wszystkim a to dopiero początek. Nieprzespane noce z pytaniem w głowie czy dadzą mi ten kredyt czy nie stracę zaliczki, czy na pewno dobrze zrobiłem? W końcu po miesiącu jest wiadomość mam kredyt, umawiam się z notariuszem, godzina i akt podpisany. Nie mogę w to uwierzyć jestem „właścicielem” mieszkania. Jeszcze tylko odebrać klucze i mogę świętować że przez następne 30 lat będę je spłacał. Teraz remont i zabawa w budowlańca.

Sztuka użytkowa i jej znaczenie w naszym codziennym życiu

Architektura jest dziedziną użytkowej sztuki obecnej w naszym życiu tak naprawdę na każdym naszym kroku. Posiadając własne mieszkanie jesteśmy skłonni oddać je w ręce osób mających większe poczucie estetyki i znacznie większą wiedzę od nas w projektowaniu i optymalnie najkorzystniejszym wyposażeniu naszych mieszkań, i nie mowa tutaj tylko o dużych domach, ale także o małych mieszkankach czy też kawalerkach, w których każdy centymetr przestrzeni bywa bardzo cenny.

Bo prawda jest taka, że nie jest wielkim wyzwaniem zaprojektowanie pięknych dużych otwartych przestrzeni, znacznie większym wyzwaniem jest przekształcenie małego wnętrza w przytulne sprzyjające właścicielowi miejsce, do którego z utęsknieniem i ulgą będzie wracał i doskonale się czuł relaksując się przy dźwiękach ukochanej muzyki lub książce. Z każdym rokiem cywilizacja biegnie do przodu kilkanaście lat temu w sklepach było tylko kilka możliwości, przez co większość mieszkań była analogicznie podobna do siebie, a dziś istnieje tysiące możliwości wyposażenia wnętrza zgodnie z oczekiwaniami i preferencjami właściciela, minimalizm i prostota przeplatają się z antykami a także ogromem i bogactwem, wszystko zależy od tego, czego my sami oczekujemy. Nie robi już też wrażenia mieszkanie urządzone w kolorystyce czerni i bieli. Każdy kolor ścian jest dozwolony, nie ma panujących odgórnie standardów, to jak z malowaniem obrazu, ciężko ocenić jakiś jako udany albo nie, bo to, co przez jednych zostanie okrzyknięte jako bazgroły, inni będą traktować jako najcenniejsze i najpiękniejsze dzieło sztuki.

Architektura przestała polegać już tylko i wyłącznie na zajmowaniu się projektami domu powstało wiele odgałęzień tej dziedziny naszego życia, wystarczy popatrzeć na architektów przestrzennych, których zadaniem jest wplecenie w dany teren budynku w taki sposób by idealnie współgrał i komponował się z istniejącą infrastrukturą, nie jest to zadanie łatwe, ale za to bardzo ciekawe. Podobnie sprawa się ma z architekturą ogrodów, polegającą na zagospodarowaniu przestrzenią zielona w taki sposób, aby każdy z na przykład domowników znalazł swój własny kąt, na wyciszenie, relaks medytacje czy po prostu na popracowanie w domowym zaciszu. Dzisiejsze możliwości sprawiły, że architekci ogrodów są w stanie zaprojektować nasz ogród w taki sposób, aby o każdej porze roku znaleźć jakieś zielone spokojne miejsce sprzyjające naładowaniu baterii.

 

 

Dodaj komentarz