Sonda

W co inwestujesz pod wynajem?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
Wrzesień 2019
P W Ś C P S N
« Lip    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

Kupno mieszkania

    Każdy kiedyś „dorasta” to tego żeby wyfrunąć z gniazda rodziców i pójść „na swoje”. Pojawia się pytanie gdzie chcę mieszkać, w jakiej dzielnicy, czy sąsiedzi będą na poziomie, czy nie będzie to dla mnie za duże wyzwanie? Same pytania zero odpowiedzi. Często pierwszym krokiem jest obejrzenie wszystkich stron internetowych poświęconych mieszkaniom. Kiedy się już w końcu decydujemy musimy pomyśleć o kredycie, znowu zaczynają się przeglądania stron, który bank wybrać, gdzie marża będzie mniejsza, co to jest stopa procentowa i dlaczego powinienem się tym przejmować? Kolejne pytania.
    Idziemy więc z pękającą od pytań głową do doradcy finansowego, może on coś nam podpowie, może naprowadzi lub lepiej wybierze za nas. Kiedy już doradca finansowy wyjaśni nam co mamy robić i w jakiej kolejności, ,zabieramy się do działania. Najpierw pracodawca oświadczenia o zarobkach z ostatniego kwartału lub półrocza. Następnie wypełnianie wniosku o kredyt, sprawdzanie wszystkich dokumentów czy aby posiadamy kopie dowodu osobistego, odpowiadamy na 100 tyś. pytań aby w końcu złożyć wniosek. Kolejny etap szukanie mieszkania, oglądamy, zwiedzamy, pytamy znajomych, pytamy samych siebie czy to jest aby na pewno to? 3 pokoje czwarte piętro do kompletnego remontu – melina za przystępną cenę. Mówimy sobie będzie dobrze tu zrobię tak a tu inaczej i będzie tak jak elegancko. Podpisujemy umowę przedwstępną oczywiście przeczytaną od deski do deski, sprawdzamy księgi wieczyste, akty notarialne i stan techniczny mieszkania. Wszystko jest dobrze, parafka na każdej stronie i myślimy że po wszystkim a to dopiero początek. Nieprzespane noce z pytaniem w głowie czy dadzą mi ten kredyt czy nie stracę zaliczki, czy na pewno dobrze zrobiłem? W końcu po miesiącu jest wiadomość mam kredyt, umawiam się z notariuszem, godzina i akt podpisany. Nie mogę w to uwierzyć jestem „właścicielem” mieszkania. Jeszcze tylko odebrać klucze i mogę świętować że przez następne 30 lat będę je spłacał. Teraz remont i zabawa w budowlańca.

Wybór idealnego ogrzewania do domu

Wybieranie ogrzewania do domu to dość skomplikowana sprawa, bo trzeba wziąć pod uwagę szereg najróżniejszych, często sprzecznych ze sobą czynników. Warto zwrócić uwagę na to, czy na ulicy jest gaz ziemny. Jeśli jest – można wybrać właśnie taki sposób ogrzewania, jest to źródło ogrzewania o mniej więcej średnim poziomie kosztowności. poza tym posiadając takie źródło ogrzewania na ulicy idziemy na łatwiznę, musimy tylko dokupić specjalne kotły grzewcze. Jeśli chcemy zmniejszyć koszty energii cieplnej, wtedy możemy ogrzewać dom za pomocą tradycyjnego ogrzewania, które będzie wspomagane kominkiem. Kominek taki powinien mieć wkład grzewczy. Jeśli spieszymy się bardzo z wprowadzeniem się do budynku, a w środku jest tylko przyłącze elektryczne, wtedy będziemy mogli skorzystać z możliwości, jakie dają elektryczne instalacje grzewcze. Warto zainstalować wtedy sobie pompę ciepła. Jest to niestety dość drogi sposób ogrzewania mieszkania, nawet jeśli na co dzień mamy dobrego operatora energetycznego i korzystne taryfy energetyczne.

Osoby mieszkające na wsi mogą natomiast bardziej skorzystać z możliwości jakie daje taka lokalizacja budynku. Można na przykład zastosować biomasę. Biomasa to taki opał, który nie jest szkodliwy dla środowiska, czyli na przykład drewno, pelety, pestki najróżniejszych owoców, czy owies. Wszystko o jest sprasowane i sprzedawane w większych, wygodnych ilościach. Wracając jednakże do elektrycznych źródeł energii, można z powodzeniem zainwestować na przykład w dogrzewanie się za pośrednictwem ogrzewania podłogowego. Wtedy mamy pewność, że będzie nam ciepło w nogi – taki sposób ogrzewania ma w sobie wiele dobrego. Dobrze jest połączyć ogrzewanie elektryczne z ogrzewaniem z jakiegokolwiek innego źródła. Jest taniej i taki sposób jest bardziej elastyczny, można dostosować wydajność ogrzewania do naszych potrzeb, czyli podgrzewać pomieszczenie tylko wtedy kiedy go używamy.

Comments are closed.