Sonda

W co inwestujesz pod wynajem?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
Październik 2019
P W Ś C P S N
« Lip    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Kupno mieszkania

    Każdy kiedyś „dorasta” to tego żeby wyfrunąć z gniazda rodziców i pójść „na swoje”. Pojawia się pytanie gdzie chcę mieszkać, w jakiej dzielnicy, czy sąsiedzi będą na poziomie, czy nie będzie to dla mnie za duże wyzwanie? Same pytania zero odpowiedzi. Często pierwszym krokiem jest obejrzenie wszystkich stron internetowych poświęconych mieszkaniom. Kiedy się już w końcu decydujemy musimy pomyśleć o kredycie, znowu zaczynają się przeglądania stron, który bank wybrać, gdzie marża będzie mniejsza, co to jest stopa procentowa i dlaczego powinienem się tym przejmować? Kolejne pytania.
    Idziemy więc z pękającą od pytań głową do doradcy finansowego, może on coś nam podpowie, może naprowadzi lub lepiej wybierze za nas. Kiedy już doradca finansowy wyjaśni nam co mamy robić i w jakiej kolejności, ,zabieramy się do działania. Najpierw pracodawca oświadczenia o zarobkach z ostatniego kwartału lub półrocza. Następnie wypełnianie wniosku o kredyt, sprawdzanie wszystkich dokumentów czy aby posiadamy kopie dowodu osobistego, odpowiadamy na 100 tyś. pytań aby w końcu złożyć wniosek. Kolejny etap szukanie mieszkania, oglądamy, zwiedzamy, pytamy znajomych, pytamy samych siebie czy to jest aby na pewno to? 3 pokoje czwarte piętro do kompletnego remontu – melina za przystępną cenę. Mówimy sobie będzie dobrze tu zrobię tak a tu inaczej i będzie tak jak elegancko. Podpisujemy umowę przedwstępną oczywiście przeczytaną od deski do deski, sprawdzamy księgi wieczyste, akty notarialne i stan techniczny mieszkania. Wszystko jest dobrze, parafka na każdej stronie i myślimy że po wszystkim a to dopiero początek. Nieprzespane noce z pytaniem w głowie czy dadzą mi ten kredyt czy nie stracę zaliczki, czy na pewno dobrze zrobiłem? W końcu po miesiącu jest wiadomość mam kredyt, umawiam się z notariuszem, godzina i akt podpisany. Nie mogę w to uwierzyć jestem „właścicielem” mieszkania. Jeszcze tylko odebrać klucze i mogę świętować że przez następne 30 lat będę je spłacał. Teraz remont i zabawa w budowlańca.

Wyprowadzka

Wyprowadzka z rodzinnego domu jest przełomowym momentem dla każdego młodego człowieka. Najczęściej dopiero kiedy ma się stalą parce, to decydujemy się na taki krok. Jednak żeby zdobyć pieniądze na kupno własnego mieszkania musi czasami upłynąć naprawdę dużo czasu. Przede wszystkim dlatego, ze studentom nie przyznaje się kredytów hipotecznych. Natomiast jeśli nie mają oni stałej pracy, to także jest im trudno cokolwiek wynegocjować w banku. Bardzo korzystną substytucją jest, kiedy mamy już pracę i jesteśmy wiarygodnie. Czasem możemy także liczyć na szczęście i wygraną w jakiejś loterii, ale niestety nie zawsze jest to takie kolorowe jak się wydaje. W takiej sytuacji najrozsądniejsze wydaje się wynajmowanie mieszkania.

Jest to jednak dobra metoda, kiedy jest się jeszcze studentem. Jedak kiedy jest się już osobą pracującą, to często stawia się na to, żeby mieć coś własnego. ceny wynajmu czasami są bardzo drogie. Do czynszu, który mamy bezzwłocznie wpłacić właścicielowi – czasami także z miesięczną kaucja – należy każdego miesiąca doliczyć opłatę za wszelkie rachunki. Do naszych rachunków nalezą m.in. prąd, woda, gaz. A trzeba się jeszcze jakoś utrzymać, tzn. coś zjeść czy w coś się ubrać. Jednak mimo wszystko niewyjmowanie mieszania nie jest dobre dal ludzi, którzy chcą już się ustatkować. Jeżeli na przykład para postanawia razem rozpocząć życie i ludzie są zdecydowani dzielić je do końca, to warto kupić mieszkanie. Co miesiąc na spłatę raty kredu i tak będzie się wydawało dużo mniej niż przy wynajmowaniu. W wielu przypadkach taka poważne decyzja nie jest jeszcze możliwa ze względu an staż związku czy różnego rodzaju kłótnie i perypetie miłosne. Nie wszyscy ludzie nadają się do tego, by wspólnie mieszkać i dzielić wydatki. Do takich decyzji zawsze przede wszystkim na początku trzeba dorosnąć i dojrzeć. Jest to istotne ponieważ niekiedy ludzie po prostu jeszcze nie mogą wspólnie dzielić jednego mieszkania. Wyprowadzka zawsze wiąże się z zerwaniem rodzinnych więzi i usamodzielnieniem. Jeśli tego nie wykształcimy w sobie, to nigdy nie będziemy mogli stanąć na własne nogi.

 

 

 

 

Dodaj komentarz