Sonda

W co inwestujesz pod wynajem?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
Październik 2019
P W Ś C P S N
« Lip    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Kupno mieszkania

    Każdy kiedyś „dorasta” to tego żeby wyfrunąć z gniazda rodziców i pójść „na swoje”. Pojawia się pytanie gdzie chcę mieszkać, w jakiej dzielnicy, czy sąsiedzi będą na poziomie, czy nie będzie to dla mnie za duże wyzwanie? Same pytania zero odpowiedzi. Często pierwszym krokiem jest obejrzenie wszystkich stron internetowych poświęconych mieszkaniom. Kiedy się już w końcu decydujemy musimy pomyśleć o kredycie, znowu zaczynają się przeglądania stron, który bank wybrać, gdzie marża będzie mniejsza, co to jest stopa procentowa i dlaczego powinienem się tym przejmować? Kolejne pytania.
    Idziemy więc z pękającą od pytań głową do doradcy finansowego, może on coś nam podpowie, może naprowadzi lub lepiej wybierze za nas. Kiedy już doradca finansowy wyjaśni nam co mamy robić i w jakiej kolejności, ,zabieramy się do działania. Najpierw pracodawca oświadczenia o zarobkach z ostatniego kwartału lub półrocza. Następnie wypełnianie wniosku o kredyt, sprawdzanie wszystkich dokumentów czy aby posiadamy kopie dowodu osobistego, odpowiadamy na 100 tyś. pytań aby w końcu złożyć wniosek. Kolejny etap szukanie mieszkania, oglądamy, zwiedzamy, pytamy znajomych, pytamy samych siebie czy to jest aby na pewno to? 3 pokoje czwarte piętro do kompletnego remontu – melina za przystępną cenę. Mówimy sobie będzie dobrze tu zrobię tak a tu inaczej i będzie tak jak elegancko. Podpisujemy umowę przedwstępną oczywiście przeczytaną od deski do deski, sprawdzamy księgi wieczyste, akty notarialne i stan techniczny mieszkania. Wszystko jest dobrze, parafka na każdej stronie i myślimy że po wszystkim a to dopiero początek. Nieprzespane noce z pytaniem w głowie czy dadzą mi ten kredyt czy nie stracę zaliczki, czy na pewno dobrze zrobiłem? W końcu po miesiącu jest wiadomość mam kredyt, umawiam się z notariuszem, godzina i akt podpisany. Nie mogę w to uwierzyć jestem „właścicielem” mieszkania. Jeszcze tylko odebrać klucze i mogę świętować że przez następne 30 lat będę je spłacał. Teraz remont i zabawa w budowlańca.

Znaczenie architektury

Każdy dorosły człowiek wie czym jest architektura, w znaczeniu absolutnie pobieżnym osoby zajmujące się tym dość specyficznym i wyjątkowo precyzyjnym fachem mogą powiedzieć znacznie więcej ale nie zdajemy tak do końca sobie sprawy z tego że dzieło zarówno ich rąk jak i umysłów podziwiamy na co dzień. Przecież każdy dom, sklep, biurowiec czy wieżowiec został wymyślony i zaprojektowany przez człowieka, sztab ekspertów z dziedziny inżynierii, zagospodarowania przestrzennego, infrastruktury musiał podjąć decyzję o tym że w tym właśnie miejscu powstanie taki budynek z przeznaczeniem ściśle określonych celów. Ale ważniejsze jest to że oczywiście w dzisiejszym świecie architektura jest w stanie nas zadziwić czy też zapierać dech w piersiach ale rozwój komputeryzacji ułatwił znacznie zadania osobą zajmującym się na przykład wszystkimi obliczeniami i możliwościami, wystarczy popatrzeć na wszystkie wcześniejsze epoki kiedy nie było maszyn myślących za człowieka.

Począwszy od starożytności Egipt, Mezopotamia, Persja, budowane były miasta które do dnia dzisiejszego możemy odwiedzać i oglądać nie zawsze w pełnej krasie, ale pozostałości po zamierzchłych czasach, średniowiecze rozwój całego Bliskiego Wschodu, Hiszpanii, Afryki północnej. Renesans i rozkwit Francji. Prawdą jest że architektura związana jest z każdym wiekiem i każdym pokoleniem ludzi zamieszkujących ziemię, każda epoka wnosiła coś nowego i tak jest właśnie do dnia dzisiejszego, dawniej budynki stawiane były po to aby zapewniać schronienie, jako główne zadanie uznawano cechy obronne. Dziś powstają drapacze chmur zapierające dech w piersiach i udowadniające jak wiele tak niewielka istota jak człowiek jest w stanie zmienić i wznieść. Każdy zarówno region , kultura czy państwo posiada własny odrębny styl budownictwa, motywy przewodnie używane w projektach czy też standardy przyjmowane jako główne.

Czy ktoś z Polaków wyobraża sobie Zakopane bez góralskich drewnianych chat, w całości składających się z drzewa, Krakowa bez Sukiennic albo Kościoła Mariackiego, Egiptu bez piramid, albo Paryża bez wieży Eiffla raczej nie. Architektura jest częścią każdego z nas, a my staliśmy się jej nieodłączną częścią.

 

Dodaj komentarz