Sonda

W co inwestujesz pod wynajem?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Kupno mieszkania

    ,

Znaczenie architektury

Każdy dorosły człowiek wie czym jest architektura, w znaczeniu absolutnie pobieżnym osoby zajmujące się tym dość specyficznym i wyjątkowo precyzyjnym fachem mogą powiedzieć znacznie więcej ale nie zdajemy tak do końca sobie sprawy z tego że dzieło zarówno ich rąk jak i umysłów podziwiamy na co dzień. Przecież każdy dom, sklep, biurowiec czy wieżowiec został wymyślony i zaprojektowany przez człowieka, sztab ekspertów z dziedziny inżynierii, zagospodarowania przestrzennego, infrastruktury musiał podjąć decyzję o tym że w tym właśnie miejscu powstanie taki budynek z przeznaczeniem ściśle określonych celów. Ale ważniejsze jest to że oczywiście w dzisiejszym świecie architektura jest w stanie nas zadziwić czy też zapierać dech w piersiach ale rozwój komputeryzacji ułatwił znacznie zadania osobą zajmującym się na przykład wszystkimi obliczeniami i możliwościami, wystarczy popatrzeć na wszystkie wcześniejsze epoki kiedy nie było maszyn myślących za człowieka.

Począwszy od starożytności Egipt, Mezopotamia, Persja, budowane były miasta które do dnia dzisiejszego możemy odwiedzać i oglądać nie zawsze w pełnej krasie, ale pozostałości po zamierzchłych czasach, średniowiecze rozwój całego Bliskiego Wschodu, Hiszpanii, Afryki północnej. Renesans i rozkwit Francji. Prawdą jest że architektura związana jest z każdym wiekiem i każdym pokoleniem ludzi zamieszkujących ziemię, każda epoka wnosiła coś nowego i tak jest właśnie do dnia dzisiejszego, dawniej budynki stawiane były po to aby zapewniać schronienie, jako główne zadanie uznawano cechy obronne. Dziś powstają drapacze chmur zapierające dech w piersiach i udowadniające jak wiele tak niewielka istota jak człowiek jest w stanie zmienić i wznieść. Każdy zarówno region , kultura czy państwo posiada własny odrębny styl budownictwa, motywy przewodnie używane w projektach czy też standardy przyjmowane jako główne.

Czy ktoś z Polaków wyobraża sobie Zakopane bez góralskich drewnianych chat, w całości składających się z drzewa, Krakowa bez Sukiennic albo Kościoła Mariackiego, Egiptu bez piramid, albo Paryża bez wieży Eiffla raczej nie. Architektura jest częścią każdego z nas, a my staliśmy się jej nieodłączną częścią.

 

Dodaj komentarz