Sonda

W co inwestujesz pod wynajem?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
Październik 2019
P W Ś C P S N
« Lip    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Kupno mieszkania

    Każdy kiedyś „dorasta” to tego żeby wyfrunąć z gniazda rodziców i pójść „na swoje”. Pojawia się pytanie gdzie chcę mieszkać, w jakiej dzielnicy, czy sąsiedzi będą na poziomie, czy nie będzie to dla mnie za duże wyzwanie? Same pytania zero odpowiedzi. Często pierwszym krokiem jest obejrzenie wszystkich stron internetowych poświęconych mieszkaniom. Kiedy się już w końcu decydujemy musimy pomyśleć o kredycie, znowu zaczynają się przeglądania stron, który bank wybrać, gdzie marża będzie mniejsza, co to jest stopa procentowa i dlaczego powinienem się tym przejmować? Kolejne pytania.
    Idziemy więc z pękającą od pytań głową do doradcy finansowego, może on coś nam podpowie, może naprowadzi lub lepiej wybierze za nas. Kiedy już doradca finansowy wyjaśni nam co mamy robić i w jakiej kolejności, ,zabieramy się do działania. Najpierw pracodawca oświadczenia o zarobkach z ostatniego kwartału lub półrocza. Następnie wypełnianie wniosku o kredyt, sprawdzanie wszystkich dokumentów czy aby posiadamy kopie dowodu osobistego, odpowiadamy na 100 tyś. pytań aby w końcu złożyć wniosek. Kolejny etap szukanie mieszkania, oglądamy, zwiedzamy, pytamy znajomych, pytamy samych siebie czy to jest aby na pewno to? 3 pokoje czwarte piętro do kompletnego remontu – melina za przystępną cenę. Mówimy sobie będzie dobrze tu zrobię tak a tu inaczej i będzie tak jak elegancko. Podpisujemy umowę przedwstępną oczywiście przeczytaną od deski do deski, sprawdzamy księgi wieczyste, akty notarialne i stan techniczny mieszkania. Wszystko jest dobrze, parafka na każdej stronie i myślimy że po wszystkim a to dopiero początek. Nieprzespane noce z pytaniem w głowie czy dadzą mi ten kredyt czy nie stracę zaliczki, czy na pewno dobrze zrobiłem? W końcu po miesiącu jest wiadomość mam kredyt, umawiam się z notariuszem, godzina i akt podpisany. Nie mogę w to uwierzyć jestem „właścicielem” mieszkania. Jeszcze tylko odebrać klucze i mogę świętować że przez następne 30 lat będę je spłacał. Teraz remont i zabawa w budowlańca.

Pozwolenie na budowę

7Budowa własnego domu całkowicie od podstaw to przedsięwzięcie dość skomplikowane. Jednakże jeśli budujemy samodzielnie dom, nie powinniśmy się zrażać, bo wszystko jest do przejścia. Nie oznacza to jednak, że nie przyda nam się pomocna dłoń profesjonalisty, który będzie wiedział jak nas przez wszystko przeprowadzić. Po pierwsze potrzebne jest pozwolenie na budowę, od którego zaczynają się wszelkie prace remontowe budowlane na działce. Nie można w naszym kraju wznieść osobie żadnego większego budynku bez posiadania pozwolenia urzędników na taki proceder. Jeśli chcesz uzyskać pozwolenie na budowę, musisz złożyć odpowiedni wniosek w starostwie powiatowym albo w urzędzie miasta, w dziale architektury i budownictwa. Każdy taki wniosek powinien zostać opatrzony projektem budowlanym. Projekt na budowę domu udostępnia nam oczywiście architekt. Należy udostępnić łącznie cztery egzemplarze takiego projektu budowlanego, a następnie należy dołączyć kopię decyzji o warunkach zabudowy naszej działki budowlanej.

Poza tym musimy dołączyć dokument, który stwierdza, że mamy prawa do działki, czyli że jesteśmy jej właścicielami albo jesteśmy inwestorami, którzy nie mają prawa własności, ale mają prawo działać na działce. Wszystkie dokumenty muszą być poprawne oraz muszą być oczywiście prawdziwe, pod groźbą odpowiedzialności karnej. Jeśli teren, na którym chcemy budować jest objęty ochroną konserwatora zabytków, wtedy musimy koniecznie uzyskać także opinię konserwatora odnośnie wybudowania budynku na działce. Jeśli nasz dom będzie znajdował się na terenie, którego przyroda jest chroniona, czyli jeśli na przykład mamy budować sobie domek letniskowy na granicy rezerwatu przyrody, wtedy również musimy dołączyć specjalne dokumenty, które będą poświadczały zgodę na budowę czegokolwiek w takim miejscu. Poza tym należy dołączyć niekiedy opinię z sanepidu oraz opinię ze straży pożarnej.

Comments are closed.