Sonda

W co inwestujesz pod wynajem?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
Październik 2019
P W Ś C P S N
« Lip    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Kupno mieszkania

    Każdy kiedyś „dorasta” to tego żeby wyfrunąć z gniazda rodziców i pójść „na swoje”. Pojawia się pytanie gdzie chcę mieszkać, w jakiej dzielnicy, czy sąsiedzi będą na poziomie, czy nie będzie to dla mnie za duże wyzwanie? Same pytania zero odpowiedzi. Często pierwszym krokiem jest obejrzenie wszystkich stron internetowych poświęconych mieszkaniom. Kiedy się już w końcu decydujemy musimy pomyśleć o kredycie, znowu zaczynają się przeglądania stron, który bank wybrać, gdzie marża będzie mniejsza, co to jest stopa procentowa i dlaczego powinienem się tym przejmować? Kolejne pytania.
    Idziemy więc z pękającą od pytań głową do doradcy finansowego, może on coś nam podpowie, może naprowadzi lub lepiej wybierze za nas. Kiedy już doradca finansowy wyjaśni nam co mamy robić i w jakiej kolejności, ,zabieramy się do działania. Najpierw pracodawca oświadczenia o zarobkach z ostatniego kwartału lub półrocza. Następnie wypełnianie wniosku o kredyt, sprawdzanie wszystkich dokumentów czy aby posiadamy kopie dowodu osobistego, odpowiadamy na 100 tyś. pytań aby w końcu złożyć wniosek. Kolejny etap szukanie mieszkania, oglądamy, zwiedzamy, pytamy znajomych, pytamy samych siebie czy to jest aby na pewno to? 3 pokoje czwarte piętro do kompletnego remontu – melina za przystępną cenę. Mówimy sobie będzie dobrze tu zrobię tak a tu inaczej i będzie tak jak elegancko. Podpisujemy umowę przedwstępną oczywiście przeczytaną od deski do deski, sprawdzamy księgi wieczyste, akty notarialne i stan techniczny mieszkania. Wszystko jest dobrze, parafka na każdej stronie i myślimy że po wszystkim a to dopiero początek. Nieprzespane noce z pytaniem w głowie czy dadzą mi ten kredyt czy nie stracę zaliczki, czy na pewno dobrze zrobiłem? W końcu po miesiącu jest wiadomość mam kredyt, umawiam się z notariuszem, godzina i akt podpisany. Nie mogę w to uwierzyć jestem „właścicielem” mieszkania. Jeszcze tylko odebrać klucze i mogę świętować że przez następne 30 lat będę je spłacał. Teraz remont i zabawa w budowlańca.

Prowizja dla dewelopera

43Kupując mieszkanie od dewelopera zapłacimy zdecydowanie więcej niż w przypadku zakupu mieszkania grodzisk mazowiecki z rynku wtórnego. Jednakże deweloperzy oferują bardzo często szerokie zniżki, zwłaszcza jeśli działają na większą skalę, wtedy jak najbardziej opłaca się kupić nowe mieszkanie właśnie u nich. Oprócz prowizji dla dewelopera, będziesz zmuszony zapłacić taksę notarialną za prace dewelopera. Według przepisów musisz zapłacić połowę kosztów związanych z podpisaniem wszystkich umów przez notariusza. Umowy z deweloperem są zasadniczo dwie: po pierwsze musisz podpisać z deweloperem umowę deweloperską, czyli zobowiązującą jeśli mieszkanie jest w budowie. Jeśli mieszkanie jest już skończone, wtedy podpisujesz z deweloperem umowę przenoszącą własność. Niestety czasami zdarza się, że klienci deweloperów podpisują umowy zobowiązujące, a w międzyczasie deweloper bankrutuje, nie przenosząc własności na klienta.

Wtedy klient zostaje niestety z niczym i pieniądze, które wpłacił na mieszkanie przepadają. Należy więc bardzo dokładnie sprawdzać czy deweloper, któremu chcemy często powierzyć wszystkie oszczędności swojego życia jest deweloperem wiarygodnym i czy rokuje on dobrze na przyszłość. Aby dopisać obie umowy, musisz udać się do notariusza, który dołączy do wszystkich umów tak zwane prospekty informacyjne. Oznacza to, że notariusz musi dokładnie na piśmie wyjaśnić co się dzieje i jakie są konsekwencje podpisania takiej umowy. Im więcej stron prospektu informacyjnego, tym więcej prowizjo dla samego notariusza. Koszty notariusza muszą być pokryte przez obie ze stron. Koszty taksy dla notariusza niestety często są bardzo wysokie, dlatego kluczowe jest to przez kogo one mają być poniesione. Każda strona wypisu z akt jest płatna, dlatego im więcej stron informacyjnych sporządzi nam notariusz, tym więcej będziemy musieli mu zapłacić. Oczywiście wysokość tej opłaty można negocjować z naszym notariuszem. Bardzo rzadko jednak udaje się zapłacić mniej niż maksymalna stawka notarialna.

Comments are closed.