Sonda

W co inwestujesz pod wynajem?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
maj 2024
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Kupno mieszkania

    ,

Sprawdzanie nieruchomości

Sprawdzanie nieruchomości

Zakup nieruchomości z rynku wtórnego, to krok na który decyduje się wielu z nas. Nie jest to zaskakujące – nieruchomości z rynku wtórnego są po prostu o wiele tańsze, niż nieruchomości nowe. Warto jednak pamiętać, że zakup takich nieruchomości obarczony jest ryzykiem. Aby je zminimalizować, należy nieruchomość po prostu sprawdzić. Jak to zrobić?

Stan prawny.

Podstawową rzeczą jest sprawdzenie stanu prawnego kupowanej nieruchomości. To istotne, ponieważ niektóre wady prawne dyskwalifikują nieruchomość, więc sprawdzanie jej nie ma żadnego sensu.

Aby sprawdzić stan prawny nieruchomości, należy przede wszystkim sprawdzić jej księgę wieczystą. To właśnie w niej znajduje się wiele informacji na temat tego, co się dzieje z nieruchomością, czy nie jest przedmiotem zastawu bankowego, czy nie jest przedmiotem egzekucji komorniczej, można poznać jej całą historię z danymi poprzednich właścicieli. Księga wieczysta jest istotna, nie można jednak zapominać, że nie wszystko musi się w niej pojawić, dlatego warto sprawdzić dodatkowo, czy na nieruchomości nie ciążą długi, choćby z tytułu podatków, czy nie jest wpisana do rejestru zabytków, kto jest na terenie danej nieruchomości zameldowany. Dopiero pełna wiedza o stanie prawnym nieruchomości, pozwala podjąć decyzję o dalszych oględzinach – tym razem stanu technicznego.

W przypadku mieszkania oględziny stanu technicznego mają mniejsze znaczenie, w przypadku domu wręcz przeciwnie. Wszelkie poważne wady znaczą jedno – remont, który będzie kosztować, warto wiec poznać stan techniczny nieruchomości bardzo dokładnie, nie zawsze dzięki temu trzeba rezygnować z zakupu, ale z powodzeniem można negocjować mniejsze ceny.
Dokładnie sprawdzona nieruchomość, to mniejsze ryzyko nietrafionego zakupu. Warto mieć to na uwadze.

Comments are closed.