Sonda

W co inwestujesz pod wynajem?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
Wrzesień 2019
P W Ś C P S N
« Lip    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

Kupno mieszkania

    Każdy kiedyś „dorasta” to tego żeby wyfrunąć z gniazda rodziców i pójść „na swoje”. Pojawia się pytanie gdzie chcę mieszkać, w jakiej dzielnicy, czy sąsiedzi będą na poziomie, czy nie będzie to dla mnie za duże wyzwanie? Same pytania zero odpowiedzi. Często pierwszym krokiem jest obejrzenie wszystkich stron internetowych poświęconych mieszkaniom. Kiedy się już w końcu decydujemy musimy pomyśleć o kredycie, znowu zaczynają się przeglądania stron, który bank wybrać, gdzie marża będzie mniejsza, co to jest stopa procentowa i dlaczego powinienem się tym przejmować? Kolejne pytania.
    Idziemy więc z pękającą od pytań głową do doradcy finansowego, może on coś nam podpowie, może naprowadzi lub lepiej wybierze za nas. Kiedy już doradca finansowy wyjaśni nam co mamy robić i w jakiej kolejności, ,zabieramy się do działania. Najpierw pracodawca oświadczenia o zarobkach z ostatniego kwartału lub półrocza. Następnie wypełnianie wniosku o kredyt, sprawdzanie wszystkich dokumentów czy aby posiadamy kopie dowodu osobistego, odpowiadamy na 100 tyś. pytań aby w końcu złożyć wniosek. Kolejny etap szukanie mieszkania, oglądamy, zwiedzamy, pytamy znajomych, pytamy samych siebie czy to jest aby na pewno to? 3 pokoje czwarte piętro do kompletnego remontu – melina za przystępną cenę. Mówimy sobie będzie dobrze tu zrobię tak a tu inaczej i będzie tak jak elegancko. Podpisujemy umowę przedwstępną oczywiście przeczytaną od deski do deski, sprawdzamy księgi wieczyste, akty notarialne i stan techniczny mieszkania. Wszystko jest dobrze, parafka na każdej stronie i myślimy że po wszystkim a to dopiero początek. Nieprzespane noce z pytaniem w głowie czy dadzą mi ten kredyt czy nie stracę zaliczki, czy na pewno dobrze zrobiłem? W końcu po miesiącu jest wiadomość mam kredyt, umawiam się z notariuszem, godzina i akt podpisany. Nie mogę w to uwierzyć jestem „właścicielem” mieszkania. Jeszcze tylko odebrać klucze i mogę świętować że przez następne 30 lat będę je spłacał. Teraz remont i zabawa w budowlańca.

Formalności związane z budową domu

Budowa domu jest dość odważnym i daleko idącym pomysłem, ale któż z nas nie chce mieć czegoś swojego? Kiedy już postanowimy głębiej wejść w rynek nieruchomości warto mieć podstawową wiedzę, od czego należy zacząć a co będzie oznaczało, że kończymy nasz wielki plan? Najważniejszym, więc punktem jest działka, w odpowiedniej lokalizacji najlepszym rozwiązaniem jest, aby owa działka posiadała już zagospodarowanie przestrzenne, ponieważ nie zostaniemy zaskoczeni już po zakupie, że właśnie ten teren jest przeznaczony pod chociażby stacje paliw. Kiedy posiadamy już działkę kolejnym punktem na naszej liście jest projekt domu, nasz wymarzony dom musi spełniać warunki prawa budowlanego, przewidzianych na danym terenie warunkach zabudowy lub miejscowego planu zagospodarowania. Oczywiście tylko i wyłącznie od nas zależy jak dom będzie wyglądał jak duży oraz funkcjonalny będzie, kiedy nasz projekt zostanie zaakceptowany kolejnym punktem jest zdobycie wszystkich niezbędnych zezwoleń.

Kiedy i ten punkt zostanie skompletowany kolejnym krokiem jest uzyskanie pozwolenia na budowę, uzyskiwane zazwyczaj w starostwie powiatowym danego terenu. Składamy wszystkie dokumenty i wnioski już przez nas zebrane, projekt budowlany, dokument potwierdzający przez nas prawo do dysponowania działką, decyzję o przyszłych warunkach zabudowy a także te, które są niezbędne do podjęcia kolejnych kroków, a potem już czekamy na wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę. Kiedy komplet składanych przez nas dokumentów jest kompletny odpowiedź i zezwolenie są dostarczane do nas w stosunkowo krótkim terminie, natomiast, jeżeli któregoś z dokumentów brakuje niezbędne jest uzupełnienie brakujących pism. Ostatnim w zasadzie już krokiem jest podjęcie decyzji o wykonawcy naszego domu, którego także sami wybieramy biorąc pod uwagę doświadczenie oraz informację dostępne na temat danej firmy. Rynek w dzisiejszych czasach ma bardzo wiele specjalistycznych firm zajmujących się zabudową pod tak zwany „klucz”, czyli po załatwieniu wszystkich niezbędnych zezwoleń oddajemy projekt w ręce firmy, która zobowiązuje się w danym terminie wykonać nasz dom w ustalony przez nas sposób. Kiedy dom już jest wybudowany jedyne, co pozostaje to urządzić go w interesującym nas stylu i cieszyć się własnym kątem.

 

Dodaj komentarz